Soyer'le ilgili şok gerçek

Mason olduğu belgelendi

Soyer'le ilgili şok gerçek

Mason olduğu belgelendi

Soyer'le ilgili şok gerçek
25 Mart 2019 - 10:40 - Güncelleme: 25 Mart 2019 - 10:43

CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer’in, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ben hayatta olduğum sürece Türkiye’ye giremezler” dediği mason localarına üye olduğu ortaya çıktı. Törenle mason giysisini giyen ve belgesini alan Soyer’in, mason locasına kayıt yaptırdığı fotoğraflara da ulaşıldı. Atatürk’ü zehirlediği iddia edilen Cenova Locası’na bağlı mason localarına, CHP’li Soyer’in de üye olduğunun anlaşılması şok etkisi yarattı. Soyer’in locaya üye olurken çektirdiği fotoğraflar, sosyal medyada geniş yankı uyandırırken, çok sayıda kişi de yorum ve paylaşımlarıyla duruma tepki gösterdi.  


ATATÜRK, MASON LOCALARINI KAPATTIRDI

Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, yaşamı boyunca mason localarına karşı büyük bir savaş verdi. 1935 yılında Atatürk’ün talimatıyla mecliste, mason localarının kapatılmasına ilişkin karar çıkmıştı. Bunun üzerine masonlar, Atatürk'ün makamına çıkarak, "Efendim biz zaten maiyet-i devletinizdeyiz, fakat siz meşrik-i azamımız olursanız biz pervane gibi etrafınızda dönüp dolaşırız" dedi. Atatürk de “Peki, bir şey soracağım, bana cevap veriniz. Siz Avrupa'da hangi locaya bağlısınız ve metbûnuzun ismi nedir?" diye sordu. Cevap olarak da Atatürk’e "Biz Cenova'ya tabiiyiz ve reisimiz de Barca Mison cenapları" dedi.


‘SARI LİDER ORTADAN KALDIRILACAK’ DEDİLER

Bunun üzerine Atatürk öfkelenip, "Benim milletim bana kahraman sıfatını verdi, ben sizin gibi, bir çift Yahudi'ye uşak mı olacağım? Bu gece sabaha kadar Türkiye'deki bütün localarınızı kapatmadığınız takdirde yarın teşkil edeceğim divan-ı harbi örfi'ye hepinizi verir ve astırırım. Haydi defolun karşımdan" diyerek onları kovmuştu. Yüksek dereceli bir mason olan Avram (İbrahim, Abraham) Benaroyas, Türkiye Mason Cemiyeti'nin kapandığını Moskova'da bir toplantı sırasındayken öğrendi ve şöyle dedi: "O sarı lider ortadan suret-i katiyetle kaldırılacaktır.” Üç yıl sonra da Atatürk hayatını kaybetti.

YORUMLAR

  • 1 Yorum